• PDF

Историја на компанијата - Солеталокација

Индустријата за месни преработки "СОЛЕТА" постои и започна со работа кон крајот на 1996 година, на која приказна и претходи повеќегодишно искуство, труд, работа и амбиции да се создаде капацитет за преработка на месо и производство на македонски месни производи.

Приказната започна, продолжи , и сеуште трае и опстојува по следниот тек на настаните:

   1987г. Отворена е самопослуга (трговија на мало) СТД "Ива" во нас. Железара која се вбројува во првата генерација приватни продавници воопшто на територијата на нашата држава.

   1989г. Формирано е трговското претпријатие ТП "Аива" кое работеше продажба на големо на еднодневно млеко и јогурт од млекара Светозарево- Р.Србија.

   1992г. ТП "Аива" започнува со набавка и продажба на месни производи од месната индустрија "БЕК" – Зрењанин, Р.Србија.

   1993г. Формирано е мешовито претпријатие ТП "Аива- Бек" во Скопје, кое воедно беше застапништво за дистрибуција и продажба на сувомеснати производи.

   1994г. Отпочнување со изградба на објектот за производство на месни производи.

   1996г. На 19 декември официјално фабриката отпочна со производство под името ИМП "СОЛЕТА", под кое сеуште егзистира и функционира.

   2002г. Доградба на објектот со уште еден спрат за комплетно производство и пакување на трајни производи.

Normal 0 false false false MK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

o   1987г. Отворена е самопослуга ( трговија на мало) СТД "Ива" во нас. Железара која се вбројува во првата генерација приватни продавници воопшто на територијата на нашата држава.

 

o   1989г. Формирано е трговското претпријатие ТП "Аива" кое работеше продажба на големо на еднодневно млеко и јогурт д млекара Светозарево- Р.Србија.

 

o   1992г. ТП "Аива" започнува со набавка и продажба на месни производи од месната индустрија "БЕК" – Зрењанин, Р.Србија.

 

o   1993г. Формирано е мешовито претпријатие ТП "Аива- Бек" во Скопје, кое воедно беше застапништво за дистрибуција и продажба на сувомеснати производи.

 

o   1994г. Отпочнување со изградба на објектот за производство на месни производи.

 

o   1996г. На 19 декември официјално фабриката отпочна со производство под името ИМП "СОЛЕТА", под ое сеуште егзистира и функционира.

 

o   2002г. Доградба на објектот со уште еден спрат за комплетно производство и пакување на трајни производи.

Вие сте на: За нас Историјат на компанијата

Веб страницата користи колачиња (cookies) за да Ви овозможиме најдобро корисничко искуство. Прочитај повеќе.